Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym

Rodzice oczywiście chcą, by dziecko było zawsze zdrowe i szczęśliwe. Niektórzy robią jednak dziecku krzywdę, gdy chodzi o słodycze oraz to, że potem nie dba się o ząbki dziecka. Bardzo często rodzice nie uczą swoich dzieci zdrowego odżywiania i w nagrodę mają dla nich słodycze. Jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia takiego dzieciaka, który od najmłodszych lat nie będzie uczony tego co należy i może się mu wydawać, że słodycze będą dobre. Może to prowadzić do otyłości, która w tym wypadku będzie najmniejszym problemem. Pojawiać się będą również choroby, które związane są ze zbyt wysoką wagą dziecka. Od małego powinniśmy dziecko uczyć, że należy odpowiednio szczotkować zęby i dbać o jamę ustną.

Pierwszy etap to przyzwyczajenie do szczotkowania

Dobrze będzie przygotować specjalną szczoteczkę silikonową, która będzie można nałożyć na palec, by w ten sposób lekko myć dziąsła. Gdy już pojawi się pierwszy ząb wtedy kupujemy dwie szczoteczki i jednak ma służyć do mycia, a druga do zabawy, tak by dziecko do sprzętu się przyzwyczaiło/ Jak tylko pojawią się pierwsze ząbki to należy myśleć o tym, by udać się do dentysty. Nie musi się oczywiście nic z nimi dziać, ale wizyta kontrola będzie bardzo ważna.W ten sposób również dziecko będziemy mogli przyzwyczaić do fotela oraz dentysty. Przede wszystkim dziecko nie może zostać wystraszone. Jeśli dziecko nie chce myć zębów to straszy się je złym panem dentystą i potem kształtują się takie przekonania, które sprawiają, że dziecko nie chce się tam pojawiać, boi się takiej wizyty.

Ochrona przed próchnicą

Dziecko ma wiedzieć, że żeby trzeba szczotkować a dentysta jest ważnym dla zdrowia specjalistom. Powinniśmy nauczyć dziecko, że dentysta jest osobą, która będzie dbać o dziecko i będzie wykonywać bardzo ważne zadania związane z leczeniem. Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce, gdy dziecko będzie miało około dwa lata. Nie ma ściśle określonej zasady co do wieku, ponieważ może się również okazać, że zęby będą się pojawiać wcześniej. Gdy mleczak się pojawi to na wizytę można się udać.

W jakim celu?

Niektórym wydaje się, że skoro u dziecka są mleczaki to nie ma co się martwić, ponieważ i ta te zęby będą wymienione nowymi, stałymi ale to złe myślenie, które uczy złych nawyków a jednocześnie zepsute mleczaki wpływają znacząco na stan stałych zębów. W przypadku dziecka można przeprowadzić na pierwszej wizycie lakowanie zębów i w ten prosty sposób będzie można już dziecko w jakieś mierze chronić przed próchnicą, która niestety może zęby dziecka dość szybko zaatakować.