Pierwsza wizyta u pedodonty

Pierwsza wizyta u pedodonty

Pedodonta to stomatolog, który będzie się specjalizował w leczeniu zębów u niemowląt i nieco starszych dzieci. Taka osoba musi wiedzieć jak z maluszkiem rozmawiać, by oswoić jego strach oraz niepokój przed nieznanym. Powinien tłumaczyć dziecku jak o ząbki dbać, będzie wyjaśniał czemu to ważne i może skontrolować uzębienie a to sprawi, że potem dziecko będzie chętnie chodzić do dentysty.

Stomatolog dziecięcy

Wiadomo, że maluchy lubią naśladować dorosłych i tutaj dla nas wielka rola, by dziecku pokazać, że warto o zęby dbać. Jeśli my będziemy dbać regularnie o żeby i dziecko to zobaczy to na pewno na twarzy będzie pojawiać się uśmiech. Warto nawet zabrać dziecko ze sobą na wizytę. Nawet małe dziecko wyciągnie z takiej wizyty bardzo wiele i będzie to dla niego cenna lekcja. Oczekiwać można, że z uwagą będzie się przyglądał wszystkim sprzętom i lekarzowi. Od samego początku trzeba swojemu dziecku pokazać, że wizyta u dentysty to normalna sprawa a nie coś szczególnego.

Pierwszy przegląd zębów mlecznych

Jeśli dziecko ma już wszystkie ząbki to będzie ten moment, gdy trzeba się do dentysty wybrać. Pedodonta powinien chętnie odpowiedzieć dziecku na pytania i wytłumaczy o co tak naprawdę chodzi z zębami i dlaczego trzeba o nie dbać, do czego będzie to prowadzić. Najlepiej potem regularnie na takie wizyty się umawiać, by dziecko się oswoiło z gabinetem a nieprawidłowości były od razu leczone.

Stomatolog dziecięcy

Leczenie zębów mlecznych

Większość jeszcze pamięta jak wyglądały tragicznie wyposażone szkolne gabinety dentystyczne. Na szczęście współcześnie już zwraca się uwagę na komfort psychiczny pacjenta. Dlatego poza borowaniem mamy także inne metody opracowania ubytków, a wizyta nie musi być związana z bólem. Jeśli dziecka czeka nieprzyjemny zabieg nie ma sensu go okłamywać, że nie będzie bolało, bo tak tracimy zaufanie. Czasami w gabinecie można się zdecydować na kolorowe plomby i to będzie fajny pomysł dla dzieciaka.

W ten sposób może uda się doprowadzić do tego, że ten kolor założonej plomby sprawi, że dziecko chociaż w jakieś mierze zapomni o tej traumie jaką będzie dla niego taka wizyta i ból jaki będzie się w trakcie pojawiał. Przed wizytą należy dziecku opowiedzieć co będzie go czekać i powiedzieć, że wszystko robimy po to, by potem już nie bolało. Na koniec warto dziecko pochwalić i powiedzieć mu, że jesteśmy z niego dumni, że było tak bardzo dzielne na wizycie. Należy w miarę możliwości robić wszystko, by dziecko do dentysty przyzwyczaić, by wiedziało, że regularnie trzeba się tam pojawiać.