Wizyta u dentysty- kiedy zaplanować z dzieckiem pierwsze spotkanie ze stomatologiem?

Wizyta u dentysty- kiedy zaplanować z dzieckiem pierwsze spotkanie ze stomatologiem?

Wizyta w gabinecie dentystycznym dziś już nikomu chyba nie kojarzy się ze strasznym bólem i koszmarem jaki był relacjonowany kilkadziesiąt lat temu

Pomimo tego pierwsza chwile dziecka na fotelu dentystycznym to nie lada wyzwanie dla rodziców i duży stres dla małych pacjentów. Jednak przygotowując dziecko odpowiednio wcześnie na wszystkie etapy badania i wizyty zaplanowane odpowiednio wcześnie bardzo pomogą w przekonaniu maluszka do otwarcia buzi i zakończenia wizyty z uśmiechem na buzi.

Pierwsza wizyta u dentysty ma wpływ na dalsze odczucia i chęci do leczenia dentystycznego, o czym czasami zapominają rodzice. Dla dorosłych wizyta u stomatologa to już rutyna, ale dla małego pacjenta to wielkie wydarzenie. Jeśli już przy pierwszej wizycie dziecko zrazi się do dentysty, będzie to skutkowało niechęcią przez bardzo długi czas, nawet w dorosłym życiu. Można jednak sprawić, że na wieści o kolejnym spotkaniu z dentystą dziecko uśmiechnie się i chętnie zgodzi się pójść.

Jak to osiągnąć?

Po pierwsze odpowiednio szybko zaplanujmy wizytę w gabinecie dentystycznym, nawet jeśli nie ma żadnych niepokojących objawów. Taka wizyta przekona dziecko do dentysty który powinien spokojnie i jasno wytłumaczyć co robi, jak dbać o zęby i jaki ma to wpływ na zdrowie. Dziecko w ten sposób oswoi się z fotelem dentystycznym i całym sprzętem, co zaowocuje lepsza współpracą z lekarzem w późniejszym czasie, bez zbędnej histerii i płaczu.

Gabinet dentystyczny

Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego?

Postarajmy się zaplanować pierwsza wizytę u dentysty po pojawieniu się pierwszych ząbków mlecznych, nawet z półrocznym dzieckiem. W czasie wizyty lekarz oceni czy zęby rosną prawidłowo, czy dziecku nie zagraża próchnica lub inne problemy związane z chorobami uzębienia i dziąseł. Poinstruuje także jak prawidłowo dbać o zęby mleczne, tak by były mocne i jak najdłużej zdrowe. Wizyty kontrolne dobrze jest planować co pół roku, ponieważ zęby mleczne są mniej zmineralizowane niż zęby stałe i szybko mogą stać się obiektem ataku próchnicy.

Leczenie zębów mlecznych u dzieci

Obowiązkowo trzeba udać się do dentysty jeśli zobaczymy jakieś zalążki próchnicy lub też gdy dziecko skończyło 3-4 latka. W czasie kontroli dentysta oceni czy zęby rosną prawidłowo, czy nie występują jakieś wady lub inne choroby. Z próchnica trzeba walczyć jak najszybciej, ponieważ bardzo łatwo przeniesie się na zęby stałe. Zbyt szybka utrata zęba mlecznego może prowadzić do pojawienia się wad zgryzu i innych powikłań z uzębieniem.