Kiedy iść z dzieckiem do dentysty?

Kiedy iść z dzieckiem do dentysty?

Pierwsza wizyta u dentysty

Pierwszą wizytę u dentysty trzeba planować, gdy dziecko będzie miało skończone około sześć miesięcy i zaczną się pojawiać żeby. Lekarz skontroluje wszystko i będzie w stanie ocenić jak następuje ząbkowanie oraz czy proces przebiega prawidłowo. Rodzice będą mieli również okazje, by dowiedzieć się jak można minimalizować ryzyko pojawienia się u dziecka próchnicy w przyszłości. U dentysty warto się regularnie co trzy miesiące pojawiać, by kontrolować czy wszystko jest w porządku. Jeżeli opiekunowie przegapili wizytę u stomatologa z półrocznym dzieckiem powinni pojawić się tam, gdy dziecko będzie już miało pełne mleczne uzębienie.

Dentysta oceni czy rozwinęły się one dobrze i czy nie ma już początków próchnicy u dziecka. Będzie można także oceniać jak wygląda zgryz dziecka i czy jest on prawidłowy, co potem będzie miało także wpływ na to jak będą się wyrzynać żeby stałe. Z odwiedzeniem lekarza nie ma co czekać, gdy na zębach będą już dziurki. To oznaka, że szkodliwe bakterie już działają i powodują próchnice.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa?

Kluczową rolę w przełamaniu strachu i niechęci dziecka wobec wizyty u dentysty pełnić będzie jego przygotowanie psychiczne. Malucha nie powinno się straszyć, że dentysta będzie się nim zajmował, gdy będzie jadł za dużo słodyczy. Takie podejście sprawia, że w dziecku kształtuje się zły wzorzec i zanim będzie miało wejść do gabinetu to tak naprawdę już będzie czuło lęk. Dziecku trzeba wytłumaczyć, że idziemy do lekarza i będzie to wizyta dla jego dobra. Najważniejsze, by rodzice znaleźli prawdziwego pedodontę, który specjalizuje się w leczeniu uzębienia u dzieci i taki specjalista rzeczywiście powinien się tym dobrze zająć.

Dziecko u dentysty

W wieku około 7-8 lat dziecko ma już zęby stałe i wtedy już trzeba zacząć myśleć o wizycie u ortodonty, który będzie oceniał czy zgryz jest prawidłowy. Jeśli zauważone są jakieś rozwojowe wady będzie można zlecić wstępną terapię, która potrwa nawet do 14 miesięcy. W ten sposób będzie się dążyć do tego, by skutecznie minimalizować ryzyko wad zgryzu. Ewentualny aparat zakłada się dopiero około 12 roku życia.

Jeśli do tego czasu dziecko ma już wiedze na temat konieczności pojawiania się u dentysty regularnie to na wysokim poziomie będzie potem w dorosłym życiu dbało o swoje zęby. Warto więc te dobre nawyki u dziecka wykształcać, ponieważ mają one istotną rolę i od tego zależy czy rzeczywiście potem dziecko już będzie umiało skutecznie dbać o swoje uzębienie.