Lakowanie zębów – na czym polega ten zabieg?

Lakowanie zębów – na czym polega ten zabieg?

Czym jest lakowanie zębów?

Lakowanie stosuje się na zęby mleczne lub stałe u dzieci, które szczególnie są narażone na działanie próchnicy. Lakowanie polega na wypełnieniu szczelin i zagłębień na powierzchni zębów przedtrzonowych i trzonowych, specjalnym preparatem zwanym lakiem. Zęby u dzieci mają bardzo specyficzna budowę i z tego względu są dosyć problematyczne w utrzymaniu należytej higieny, a do tego dochodzi brak w pełni wykształconych zdolności manualnych u maluszków, co zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy poprzez niedostateczne czyszczenie zębów z resztek pokarmów. Lakowanie znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy i poprawia higienę jamy ustnej prawie o 90%, co cieszy i maluszki i rodziców.

Kiedy przeprowadza się lakowanie zębów u dzieci?

Czas lakowania zębów mlecznych określa lekarz stomatolog w czasie wizyt. Najczęściej pierwsze lakowanie odbywa się tuż po pojawieniu się pierwszych zębów mlecznych, ponieważ jest to najlepszy moment gdy żeby nie są jeszcze zainfekowane przez próchnicę. Lakowanie można zastosować nawet u bardzo małych dzieci, nawet kilku miesięcznych, ponieważ jest to całkowicie bezbolesne i nie sprawia większego dyskomfortu. Pierwsze zęby są szczególnie wrażliwe i podatne na działanie próchnicy, z tego względu że są bardzo mało zmineralizowane.

Nie warto bagatelizować mleczaków w których pojawiła się próchnica, ponieważ szybko może się rozprzestrzenić na pozostałe zęby, w tym także na zęby stałe jakie się pojawią. Poza tym przedwczesna starta zęba mlecznego może zakończyć się wadą zgryzu lub innym poważnym problemem z łukiem szczękowym, a to już prowadzi nawet do kilkuletniego leczenia. Lakowanie przeprowadza się także u dzieci które mają już zęby stałe, najczęściej stosuje się ten zabieg do 13 roku życia, ponieważ po pojawieniu się już wszystkich zębów stałych lekarze odchodzą od lakowania na rzecz innych zabiegów dentystycznych.

Lakowanie zębów

Jak przebiega lakowanie zębów?

Lakowanie zębów oczywiście odbywa się zawsze w gabinecie dentystycznym. Zabieg przeprowadza stomatolog lub asystentka stomatologiczna, a cały proces jest dosyć szybki pomimo tego że składa się z kilku etapów. Po pierwsze lekarz dentysta musi przeprowadzić rutynową kontrolę jamy ustnej, z lampa dentystyczną, lusterkiem i zgłębnikiem. Zdrowe zęby oczyszcza się z osadów szczoteczką obrotową i płucze wodą. Następnie na powierzchnię zęba nakłada się preparat który ułatwi lakowanie w szczelinach zęba.

Po wypłukaniu tego preparatu stomatolog rozprowadza preparat lakujący po całej powierzchni zębów za pomocą specjalnej strzykawki z zagiętą końcówką. Po zakończeniu tego etapu preparat jest utwardzany za pomocą lampy. Dentysta podczas wizyt kontrolnych sprawdza stan uzębienia i najczęściej co pół roku lakowanie jest powtarzane.