Zapobieganie próchnicy: fluoryzacja, lakowanie, lapisowanie. Kim jest pedodonta?

Zapobieganie próchnicy: fluoryzacja, lakowanie, lapisowanie. Kim jest pedodonta?

Mleczne ząbki u dzieci będą się psuć bardzo szybko. Mamy jednak takie zabiegi, które mogą w jakieś mierze przed próchnica chronić.

Na czym więc polegają takie zabiegi jak fluoryzacja, lakowanie czy lapisowanie?  

Stomatolog dziecięcy powinien zobaczyć dziecko w momencie jak pojawią się już cztery żeby a nie w momencie, gdy będą już wszystkie zęby tak jak to robi większość rodziców. Szacuje się, że w naszym kraju nawet około 60% dzieci ma problem z próchnicą a wiele z nich również ma taki problem, że wystarczy kilka miesięcy i obejmie ona wszystkie zęby u dziecka.

Kiedy trzeba iść z dzieckiem do pedodonty?

Przyjmuje się, że pierwszą wizytę u dentysty warto odbyć z niemowlęciem, które ma cztery zęby, jednak większość rodziców wybiera złą praktykę wizyty, gdy już są wszystkie ząbki mleczne. Najczęściej będzie to w okolicach drugich urodzin. To czas na to, by rozpoznać ułożenie zębów i zapoznać dziecko z lekarzem.

Zapobieganie próchnicy: fluoryzacja

Nawet gdy mleczaki są zdrowe można zapewnić również dodatkową ochronę przed próchnica przez zabieg fluoryzacji. Polega na tym, że nakłada się na powierzchnię zębów fluor w postaci pianki, żelu albo lakieru. Dentysta rozprowadza go z użyciem specjalnego pędzelka. Zabieg nie będzie bolesny i dzieci raczej dobrze go tolerują. Trwa kilka minut, potem około półtorej godziny się nie je i nie pije.

Zabiegi pedodontyczne

Lakowanie zębów

Lakowanie to zabieg na zdrowych zębach, który polega na tym, że bruzdy i szczeliny uzupełnia się z użyciem laku, specjalnego półpłynnego materiału, który chroni żeby przed bakteriami oraz działaniem kwasów bakteryjnych. Ma uszczelniać powierzchnię na zębach żujących. To ważna metoda w przypadku niemowlaków, których zęby mają wiele bruzd a dokładni długie szczotkowanie dziecka nie będzie się zawsze udawać.

Lapisowanie mlecznych zębów

To zabieg, który ma chronić przed rozwojem próchnicy u dzieci. Jeśli jednak na zębie pojawi się ubytek stomatolog może zapobiegać w ten sposób rozprzestrzenianiu się próchnicy. To właśnie lapisowanie. Przeprowadza się je na małych ubytkach. Wykorzystywany zabieg dla małych dzieci, u których trudno leczyć żeby tradycyjnymi metodami. Dobrze sprawdzi się, gdy jest mało ognisk próchnicy albo dużo ale małych rozmiarów. Polegać będzie na nałożeniu na atakowany próchnicą ząb azotanu srebra, który zabija bakterie i utwardza chory ząb. Zabieg musi być powtarzany, jeśli ma być skuteczny. Jednak warto o nim pamiętać, ponieważ, gdy już pojawią się ślady będzie to szansa na to, by zatrzymać rozwój problemu.