Mleczaki – jak dbać o pierwsze ząbki?

Mleczaki – jak dbać o pierwsze ząbki?

Niekiedy słychać wśród rodziców opinie, że o żeby mleczne nie warto dbać bo i tak wypadną.

Czy jest to prawda? Czy można sobie darować wizyty u dentysty z dzieckiem?

Poniżej przedstawiamy kilka porad i informacji jak prawidłowo dbać o pierwsze żeby dziecka. Według badań przeprowadzanych przez dentystów, aż 70% dzieci w wieku 3 lat ma problemy z próchnicą, a u dzieci w wieku 6 lat stwierdzono próchnicę aż w 90%, co jest zatrważające. Wszystko to wynika z zaniedbań i w wielu przypadkach ze słabej higieny jamy ustnej, z czym można sobie łatwo poradzić. Jeśli chcemy by nasze dziecko cieszyło się zdrowymi i pięknymi zębami, musimy nauczyć je prawidłowej pielęgnacji odpowiednio wcześnie.

Mleczaki – najważniejsza jest higiena

Nieprawda jest, że nie warto dbać o mleczaki ponieważ i tak wypadną. Jest to bardzo krzywdzące dla dzieci i powoduje wiele problemów wśród nastolatków i osób dorosłych, ponieważ próchnica z nieleczonych zębów mlecznych błyskawicznie przechodzi na zęby stałe, a także może doprowadzić do pojawienia się stanów zapalnych w jamie ustnej. Zaniedbania w leczeniu próchnicy mogą nawet doprowadzić do utraty zębów, co może skończyć się wadą zgryzu i problemami z poprawną wymową.

Zęby mleczne u dentysty

Bez względu na to czy dziecko ma problemy z próchnica czy tez nie, zawsze jednak powinno być pod stałą kontrolą dentystyczną.

Dlaczego tak jest? Z prostego powodu – próchnica bardzo szybko rozwija się w zębinie mleczaków i błyskawicznie dociera do miazgi, co skutkuje bólem zęba i mało przyjemnym leczeniem, czego lepiej dziecku oszczędzić. Najlepiej umawiać się na wizyty u dentysty co około 4- 6 miesiące, co pozwoli szybko wychwycić niekorzystne zmiany i zatrzymać postępowanie próchnicy bez konieczności borowania.

Zęby mleczne

Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego

Pierwszą wizytę u dentysty najlepiej zaplanować jeszcze zanim dziecko skończy 1,5 roku. Pozwoli to maleństwu oswoić się z gabinetem dentystycznym i kontrolami uzębienia, a zaowocuje to chętniejszą współpracą w walce z próchnicą w przyszłości z dentystą. Dobrze jest znaleźć dentystę (lub lepiej pedodontę) z dużą cierpliwością i odpowiednim podejściem do dzieci, który będzie potrafił przekonać dziecko do siebie i zmniejszyć jego strach. Nie wolno tez dziecka zarażać naszym strachem przed dentystą i opowiadać bolesnych historii związanych z borowaniem, ponieważ zakorzeni to tylko niepotrzebne leki w psychice dziecka.