Co warto wiedzieć o zębach mlecznych?

Co warto wiedzieć o zębach mlecznych?

Przez wiele lat można było usłyszeć, że zęby mleczne to uzębienie przejściowe, a ich głównym celem jest wypadnięcie, gdy dziecko zaczyna edukację szkolną. Przekonanie takie prowadziło do bardzo niebezpiecznego wniosku nakazującego postrzeganie zębów mlecznych jako rozwiązania mało istotnego, a tym samym niewartego naszej uwagi. Na szczęście, dziś wiemy już doskonale, że nie jest to prawda. Co więcej, istnieje coraz więcej dowodów na to, że każda chwila, którą poświęcamy, aby troszczyć się o zęby mleczne dziecka może prowadzić do lepszej kondycji zgryzu oraz przyszłych zębów stałych.

Jak psują się zęby mleczne?

Już na wstępie warto podkreślić, że tempo, w jakim psują się zęby mleczne jest zdecydowanie szybsze niż te, z którym mamy do czynienia w przypadku zębów stałych. Gdy mamy już zęby stałe, od momentu powstania pierwszego uszkodzenia do chwili, w której zmieni się ono w ubytek wymagający podjęcia natychmiastowego leczenia, mija często nawet kilka lat. Tymczasem wówczas, gdy mamy do czynienia z mleczakami, zmiany takie dokonują się niemal z tygodnia na tydzień. Już samo oczekiwanie na wizytę u stomatologa może być więc frustrujące, gdy dostrzegamy, że dziura jest z dnia na dzień coraz większa.

Próchnica zębów mlecznych

Innym problemem związanym z zębami mlecznymi jest ten, który dotyczy próchnicy, okazuje się bowiem, że i ona pojawia się szybciej, za co odpowiada przede wszystkim słabsza mineralizacja wspomnianych zębów i charakterystyczna dla nich cieńsza warstwa szkliwa. Uzębienie rodzica dość dobrze radzi sobie ze słodyczami zwłaszcza, jeśli są one serwowane w rozsądnych ilościach. Tymczasem uzębienie dziecka bardzo szybko zaczyna cierpieć z tego powodu, a przecież miłość dzieci do słodyczy jest powszechnie znana. Niepokoić powinny zatem już choćby białe plamki pojawiające się na zębach i to nawet pomimo tego, że wyglądają one niewinnie. To właśnie one sugerują jednak odwapnienie szkliwa, a każda zmiana tego typu powinna być skonsultowana ze stomatologiem dziecięcym, bo nie opłaca się czekać.

Zepsute zęby

Gdy mówimy o próchnicy dziecięcej często możemy usłyszeć o próchnicy wczesnej, a więc tej, która pojawia się niemal natychmiast po wydostaniu się mlecznych zębów na powierzchnię dziąsła. Najczęściej zaczyna się ona od siekaczy, z czasem jednak rozwija się infekując inne zęby. Innym rodzajem próchnicy dziecięcej jest próchnica okrężna, a więc ta, która za cel uznaje siekacze oraz kły w szczęce. Zwykle można ją zlokalizować w okolicach szyjki zęba, a choć początkowo ma jedynie postać tak zwanej plamy próchniczej, szybko zmienia się w ubytek.